Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

Андрій Деркач: “НАБУ-Лікс” це ключ для порятунку відносин України і США

Інтерв'ю народного депутата Андрія Деркача інформаційному агентству "Інтерфакс-Україна"
  • 10.10.2019
  • Інтерфакс-Україна
2019

Інтерв’ю народного депутата Андрія Деркача інформаційному агентству “Інтерфакс-Україна”

– Раніше ви були ініціатором справи про втручання вищих посадових осіб України у вибори США, зокрема по “чорній бухгалтерії” ПР. Тепер – НАБУ, посольство США і Байден. Навіщо це вам?

З 2016 року Україна знаходиться в центрі внутрішньої політики та політичного протистояння свого стратегічного партнера – США. Сьогодні ситуація набула загрозливого характеру: в Сполучених Штатах почалася процедура імпічменту чинного Президента Дональда Трампа. Ні до чого хорошого така “впливовість України не призведе” – це негативно впливає на її репутацію як всередині США, так і на міжнародній арені.

Тому ключове завдання оприлюднення мною документів – відновлення довірчих відносин між стратегічними партнерами України і США. Тут тільки відкрите і публічне розслідування може поставити крапку в низці міжнародних скандалів і корупції, в яких загрузли окремі представники правоохоронних і дипломатичних органів двох країн.

– Чим публікація скандальних документів допоможе Україні?

Ми повинні показати США та іншим країнам, що зацікавлені в покаранні винних, щоб ситуація більше не повторилася. Образно кажучи, сьогодні ключ для поліпшення взаємин України з США та виправлення міжнародного іміджу нашої країни в руках правоохоронців України та її Президента.

Ви згадали, що я був ініціатором кримінальної справи про втручання у вибори в США. Зокрема тому журналісти-розслідувачі, які володіють певною інформацією, передали її мені. Йдеться про листування між співробітниками НАБУ і посадовими особами посольства США в Україні, ФБР та іншими. І це дані не з інтернету. Все це становить матеріали кримінального провадження №4218000000002952 (ст. 111 КК України Державна зрада).

– У чому цінність цієї інформації? Вона проливає якесь нове світло на вже відомі факти?

Сьогодні я оприлюднив важливу частину пазла втручання у вибори в США і фактів міжнародної корупції – листування співробітників НАБУ і співробітників посольства США.

Згідно з документами, перший заступник директора НАБУ Гізо Углава через свою помічницю надавав посольству США інформацію, яка впливала на хід подій в Україні і США. Інакше кажучи, НАБУ “зливали” інформацію співробітникам посольства США і координувало свої дії по ряду резонансних справ.

Переписка співробітників НАБУ і співробітників посольства США за кілька років є всередині матеріалів кримінальної справи № 42018000000002952 (ст. 111 КК України, Державна зрада) і згідно з інформацією отриманою від журналістів-розслідувачів, яку я перевірив ще раз отримана абсолютно законним шляхом, в рамках слідчих дій.

Що стосується опублікованих мною документів щодо екс-віце-президента США Дж. Байдена і його сина Хантера Байдена, то ці документи та інформація є всередині шести матеріалів кримінальних проваджень щодо компанії Burisma Group, а також щодо Миколи Злочевського №№ 42014000000000181, 42015000000001142, 42014000000000805, 42014000000000999, 42014000000001095, 42018000000000407.

Також є ще п’ять кримінальних проваджень по афілійованим з Burisma Group і Злочевським структурам (контрагентам): №№ 42015000000001283, 42014000000000375, 12017160000000208, 32014000000000074, 52018000000000748.

Ще раз хочу підкреслити, що важливим є збереження матеріалів всередині кримінальних проваджень.

  • – Можете навести приклади?

Один з листів містить вказівку Чиж від фахівця з правових питань програми боротьби з корупцією Департаменту юстиції США Посольства США в Україні Анни Ємельянової надати інформацію у справі екс-міністра екології та власника Burisma Group Миколи Злочевського.

Чому справа Злочевського так важлива? Щоб відповісти на це питання, потрібно трохи заглибитися в історію.

У березні 2014 року Бюро боротьби з серйозними шахрайствами Великобританії і Північної Ірландії починає розслідування кримінальної справи на Злочевського, підозрюючи його у відмиванні 35 млн доларів. У той же час Злочевський, на думку українських слідчих і журналістів, зв’язався з віце-президентом США Джо Байденом і держсекретарем Джоном Керрі і запропонував їм розділити прибуток української газодобувної компанії Burisma Group.

Британський журналіст-розслідувач Олівер стверджував, що приблизно в цей же час – в березні 2014 року – син Байдена Хантер отримав пропозицію зайняти посаду члена правління Burisma. Байден-молодший був призначений на посаду члена правління Burisma 12 травня 2014 року. Крім нього були призначені Олександр Кваснєвський, Алан Аптер і Девон Арчер.

Всього, за наявними у нас даними зі звіту підрозділу фінансових розслідувань Латвії, на користь двох підставних компаній, а також Олександра Кваснєвського, Алана Аптера, Девона Арчера і Хантера Байдена Burisma виплатила не менше 16,5 млн доларів.

– Поки що ви перерахували людей, які не мають прямого відношення до вищого ешелону влади в США. Байдену можна поставити на карб лише те, що тут замішаний його повнолітній син…

По-перше, на думку слідчих, син був “вбудований” в конструкцію, на чолі якої стояв Байден-старший. Нижче я ще повернуся до цього.

А по-друге, в матеріалах справи, переданих мені, є дані про те, що гроші, ймовірно, отримував і особисто Джо Байден через лобістську компанію. На думку слідства, він завуальовано отримав гонорар від Burisma Group за лобістську діяльність.

Гроші в сумі понад 900 тис. дол. були перераховано на рахунок американської компанії Rosemont Seneca Partners, пов’язаної з Байденом-молодшим – Хантером. Призначення платежу – оплата за консультаційні послуги.

Крім цього, українські слідчі і журналісти вважають, що Джо Байден, використовуючи існуючі важелі впливу на українську владу і маніпулюючи питанням надання Україні фінансової допомоги, активно сприяв закриттю кримінальних справ проти Злочевського і Burisma Group.

– З Байденом зрозуміло. А при чому тут Україна – мова йде про порушення законодавства США?

В цілому, це справа не стосувалася б України, якби не тиск на керівництво Генпрокуратури України.

5 серпня 2014 року управлінням з розслідування особливо важливих справ ГПУ було відкрито кримінальне провадження проти колишнього міністра екології, екс-заступника секретаря РНБОУ Миколи Злочевського. Його підозрювали в незаконному збагаченні в особливо великих розмірах і в ухиленні від сплати податків на суму близько 1 млрд грн.

Минулого тижня були опубліковані записки адвоката американського президента Руді Джуліані, з яких випливає, що дане розслідування було припинено “через страх перед Сполученими Штатами”. Там також стверджувалося, що тодішньому генпрокурору Шокіну сказали, що в процесі розслідування віце-президент Байден розпорядився затримати надання американської допомоги Україні.

За словами Віктора Шокіна, у нього був план з розслідування діяльності компанії Хантера Байдена (сина екс-віце-президента США), включаючи допити та інші процедури по всім членами правління Burisma Group. Більш того, Шокін неодноразово звертався до глави НАБУ Ситника в рамках кримінального провадження по компанії, але постійно отримував формальні відписки.

Активність Шокіна викликала неприховане роздратування Джо Байдена. Його п’ятий візит до Києва 7-8 грудня 2015 року був присвячений вирішенню питання відставки генпрокурора через справу Злочевського. Предметом тиску став 1 млрд дол. кредитних гарантій, які США мали надати Україні.

Факт тиску визнав сам Байден у своєму виступі в Раді міжнародних відносин США в січні 2018 року, який назвав Шокіна “сучим сином, який повинен був бути звільнений”.

Про прив’язку з боку США справи Злочевського до кредитних гарантіях свідчить і хронологія подій. Посудіть самі.

У грудні 2015-го Байден відвідав Київ. 19 лютого 2016 року Президент України просить парламент дати згоду на звільнення Шокіна. 29 березня парламент дає згоду і 3 квітня Президент України підписав Указ про звільнення Шокіна.

3 червня уряди США і України підписали угоду про кредитні гарантії на суму 1 млрд доларів.

– Давайте повернемося до НАБУ – воно якось причетно до цієї історії?

На думку слідства, НАБУ під кураторством США продовжило переслідування Віктора Шокіна. Починаючи з 6 вересня 2016 року, помічниця першого заступника директора НАБУ Поліна Чиж направляла до свого керівника на електронну пошту документи, які свідчать про те, що здійснювався збір даних по колишньому генпрокурору Віктору Шокіну і його сім’ї.

Також Поліна Чиж погоджувала з Посольством США в особі Олени Кустової зміст відповідей на запити народних депутатів щодо аудиту НАБУ.

Є підтвердження, що помічниця першого заступника директора НАБУ направляла на узгодження в посольство США проект підозри Роману Насірову – нібито наближеного до команди Трампа. До речі, примітно, що підозра Насірова складалася як раз після відвідуванням ним церемонії інавгурації Дональда Трампа, а арешт Насірова курирувався особисто на той момент посольством США.

Також співробітниця НАБУ надавала список проблемних справ, які перебувають на узгодженні в САП.

Не можу уявити собі ситуацію, щоб, наприклад, посольство України в США вказувало ФБР як формувати звіти і відповіді на запити конгресменів. Також не можу уявити, що ФБР зливали резонансні кримінальні справи нашому посольству. А НАБУ зливали.

– Це все, що є на даний момент?

Не можна осягнути все на одній прес-конференції і в одному інтерв’ю. Це лише вершина айсберга. Решта матеріали я буду поступово виставляти на своїй сторінці в Фейсбук.

– На ваш погляд, чому ми опинилися в такій складній ситуації у відносинах з США?

Винен, перш за все, колишній Президент України Петро Порошенко. Внаслідок його дій наша країна і новий Президент Зеленський виявилися втягнутими і в скандал з втручанням у вибори президента США, і в те, що Україну звинувачують в міжнародній корупції. Підкреслюю, міжнародна корупція такого масштабу не могла проходити без участі Петра Порошенка.

Оскільки Україна є парламентською республікою, саме парламент, на мій погляд, повинен дати оцінку даним фактам.

Сьогодні збереження добрих і довірчих відносин з США, незалежно від того, хто переможе там на виборах, є питанням національної безпеки для нашої держави.

Для відновлення довіри між Україною і Америкою необхідне термінове публічне розслідування фактів втручання у вибори в США. Потрібно розслідувати всі можливі факти корупції вищих посадових осіб України та США з залученням правоохоронних органів і представників дипломатичних служб.

– Ви оприлюднили факти і чекаєте, що далі все відбудеться само собою?

Ні звичайно. По-перше, я звернувся до Державного бюро розслідувань і Генпрокуратури, передав факти з проханням провести розслідування і вимогою, щоб матеріали справ не пропали, як пропала справа по міжнародній корупції, тільки в газовій сфері. Також ініціював відсторонення Гізо Углави і його помічниці від обов’язків на час слідства.

До речі, якщо Генпрокурор не порушить за фактом освітлення в ЗМІ інформації про тиск на Шокіна, як працівника правоохоронного органу, то я сам напишу запит за ознаками правопорушень, передбачених ст. 343 КК “Втручання в діяльність працівника правоохороних органу” (вплив у будь-якій формі на працівника правоохоронного органу).

По-друге, найближчим часом я направлю керівництву ВР проект постанови про створення Тимчасової Слідчої комісії ВР з розслідування фактів щодо незаконного втручання керівництва правоохоронних органів держав України в виборчий процес в США, а також фактів міжнародної корупції посадових осіб державної влади, що поставило під загрозу україно-американські відносини.

Ще раз хочу підкреслити: за ситуацією, коли Україна виявилася втягнутою в корупційні скандали міжнародного рівня, була звинувачена у втручанні у виборчий процес Президента США, персональну відповідальність несе колишній Президент України Петро Порошенко. Володимиру Зеленському дісталася така нелегка корупційна і важка для України спадщина…

– Що може зробити Президент Зеленський в зв’язку з усім цим?

На мій погляд, єдино правильний вихід для нашої країни і для Президента – це зробити ряд кроків. Перше – негайно передати в рамках правового співробітництва всі наявні документи в Мін’юст США. Друге – заборонити торги і контакти на рівні юристів-лобістів-помічників. І третє – створити у Верховній Раді слідчу комісію, матеріали роботи якої за підсумками надати для українського суспільства і міжнародної громадськості.

– А як йдуть справи з справою про втручання у вибори США, яка ініційована вами?

24 липня 2017 року мною було подано звернення до Генеральної прокуратури щодо незаконного втручання у вибори Президента США. За результатами звернення ГПУ зареєстровано кримінальне провадження.

У процесі слідчих дій по даній кримінальній справі я передав частину документів, а також виклав слідчому можливий напрямок і способи розслідування. На жаль, в січні 2019 року в розпал передвиборної кампанії в Україні кримінальну справу №42017000000002470 було закрито. Рішення про закриття в березні місяці я оскаржив у Печерському суді. Розгляд у справі призначено на 21 жовтня.

“НАБУ-Лікс” це ключ для порятунку відносин України з США. Я розраховую, що публічність та розголос допоможуть подолати існуючий опір. Але це необхідно зробити – від цього залежить, як до України ставитимуться в найближчому майбутньому.