Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

Депутати закликали МАГАТЕ звернути увагу на ситуацію з безпекою на українських АЕС

  • 03.06.2016
  • "Версии"
2016

Народні депутати України вирішили направити лист генеральному директору Міжнародного агентства з атомної енергетики Юкію Амано з закликом звернути увагу на ситуацію з безпекою на українських атомних електростанціях.

Інформуємо вас про вкрай критичну ситуацію, яка склалася із забезпеченням безпеки атомних енергоблоків вітчизняних атомних електростанцій і заходів, пов’язаних з продовженням ресурсу їх експлуатації“, – йдеться в тексті листа, переданому журналістам під час прес-конференції в агентстві “Інтерфакс-Україна” в п’ятницю.

За словами одного з авторів листа народного депутата Андрія Артеменка, в останні десятиліття в цій галузі в Україні нічого не робилося. “Фактично вона перетворена в кишеню, з якого зацікавлені особи витягали мільярди гривень, і сьогодні вони не збираються зупинятися“, – сказав він.

У листі йдеться про порушення в роботі українських АЕС, позапланових відключеннях енергоблоків, неналежну кадрову політику в цій галузі, а також про погану ситуацію з організацією та проведенням планових ремонтів і підготовкою енергоблоків АЕС до роботи після продовження терміну експлуатації.

Істотною проблемою є відсутність коштів для вивезення відпрацьованого палива в РФ, адже кошти на ці заходи в тарифі на електроенергію, затвердженому Нацкомісією, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг, забезпечені лише на 40%“, – говориться в листі депутатів.

На думку авторів, така ситуація призведе до відновлення віялових відключень споживачів або нестабільної роботи енергосистеми України, в результаті чого під загрозою може опинитися енергетична безпека України.

Як заявив народний депутат Андрій Деркач, держава і профільні відомства приділяють неналежну увагу питанням атомної енергетики. «Ми живемо в певних умовах, які створює бездіяльність Мінпалива та енергетики, пасивна позиція Держкомітету ядерного врегулювання», – сказав він, додавши, що ядерна енергетика стала заручником ситуації, що склалася, що серйозно загрожує безпеці держави.

пресс_1

Андрій Деркач і Андрій Артеменко

«Ви знаєте, що профспілки атомників пікетують Кабмін і Мін’юст через невирішені проблем. Зокрема, заблоковані рахунки НАЕК «Енергоатом». Безвідповідальну позицію з даного питання займає міністр юстиції Петренко. Знаєте, якщо потрібно, ми підкажемо, як швидко розблокувати рахунки. Ситуація в галузі складається критична. Але немає адекватної реакції Кабміну, Президента, інших органів державної влади.

Ви вдумайтеся, що відбувається: посадили «Южку» (Південно-Українська АЕС) на нуль. Три блоки відкочили. Це стан, близький до кризового. Таке було тільки в 2000 році. Два блоки з шести працюють на Запорізькій АЕС. Подібного взагалі не було!!! Бездіяльність Міністерства палива та енергетика, 100 баксів в очах міністра юстиції. Коли трудові колективи дізнаються про корпоратизацію по ТБ – це неправильно.

Повинен бути публічний процес із залученням міжнародних експертів. Заміщення атомної енергії на теплову – тут є корупційна складова. Треба буде судитися з Гройсманом? Будемо судитися. З президентом? Будемо судитися з ним. Не дамо заговорити тему. Кожна помилка і прорахунок має своє прізвище, – сказав Андрій Деркач. – Ми категорично проти політизації ядерної енергетики. Не хочеться, щоб політсили брали участь в розподілі ядерної галузі. Це складний шматок роботи. Ми готові допомагати і чинним керівникам «Енергоатому» і Кабміну. Невирішені питання по ЦСВЯП – це проблема державного рівня, яку не вирішити без уряду і інших органів влади. Чи здатні нинішні керівники працювати комплексно? У мене сумніви. Ну, спробуємо привчати їх жити «по-новому».

У свою чергу народний депутат Андрій Артеменко заявив наступне: «Атомний комплекс України – це міна, яка обов’язково спрацює, питання тільки коли. Галузь перетворена в кишеню, з якого тягнуть десятки мільярдів гривень. Прості факти: в тариф не закладені кошти на ремонт атомних блоків. І куди ми відвозимо ядерні відходи? В Росію. Хоч один президент України підняв це питання? Ні.

пресс_2

Андрій Артеменко

Ми зверталися до Гройсмана, Насалика, Кістіона, де вказали всі ці факти, намітили план вихіду із ситуації. Уряд має шанс зрозуміти, що саме відбувається в атомній енергетиці. І зупинити корупцію. Реформувати управління, щоб нарощувати обсяги вироблення електроенергії. Головна мета прес-конференції – щоб про ці проблеми дізналося суспільство. Не можна, щоб повторився Чорнобиль».

На думку Михайла Уманця, екс-директора Чорнобильської АЕС (1987 – 1992), екс-глави державного комітету по використанню ядерної енергії, при існуючій системі управління атомними станціями неможливо контролювати процеси.

Між владою – уряд, президент, його команда, і атомниками – глуха, непробивна стіна непрофесіоналізму. Тепер цими питаннями займається чи то кондитер, чи то ще хтось, хто зовсім не відрізняє ядерні об’єкти від розетки.

пресс_3

Михайло Уманець

В Україні ніколи не було ринку електроенергії? Це брехня. Існує диктат НКРЕ, яка встановлює тариф і розподіляє гроші як захоче. Сьогодні енергоринок повинен НАЕК 11 мільярдів гривень!!! Атомники не можуть побороти диктат. Немає в тарифі грошей на продовження термінів експлуатації, на постійне підвищення безпеки, на поводження з відпрацьованим паливом… Все це ми залишаємо майбутнім поколінням.

Такого немає в жодній країні, де є АЕС. У нас блоки побудовані в 1975 – 1985 роках. Термін експлуатації 30 років. Продовжили на десять років. Ще треба продовжувати по 4-м блокам. Це близько 600 мільйонів доларів для двох блоків. Якщо не продовжимо – з 2018 року атомна енергетика почне вмирати. Це страшніше, ніж всі проблеми на Донбасі і в Криму! Порятунок треба починати зі зміни системи управління. Потрібен перший віце-прем’єр і міністр з цієї проблеми. Зробити державний комітет, підібрати туди фахівців, пробити стіну непрофесіоналізму“, – підкреслив Михайло Уманець.

Тексти звернень народних депутатів: