Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

ДЕРЖАВА ЗОБОВ’ЯЗАНА ПРИВЕСТИ ПОРЯДОК КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ У ВІДПОВІДНІСТЬ ДО КОНСТИТУЦІЇ І ЗАКОНІВ УКРАЇНИ

  • 05.04.2016
  • газета "Неделя"
2016

Доходи добувної галузі Сумщини – надійне джерело поповнення державного та місцевих бюджетів.

На території області налічується 21 родовище нафти із запасами 34 млн. тонн (а це майже чверть всіх запасів України), 18 родовищ газу (запаси перевищують 72 млрд. куб. м), 17 родовищ конденсату, що забезпечують 35% його загальноукраїнського видобутку, 111 родовищ торфу із запасами майже 55 млн. тонн.

Інтенсивне освоєння цих природних багатств в останні роки значно загострило економічні та екологічні проблеми, пов’язані з передчасним виснаженням надр і грунтів, ерозією грунтів, забрудненням земельних ділянок стічними водами.

Велика частина цих проблем пов’язана з масштабною діяльністю НГВУ «Охтирканафтогаз», яке видобуває 50% нафти і 6% газу країни. Все частіше дають про себе знати наслідки торфорозробок і видобутку пісковику в кар’єрах. Про ці наслідки жителі наших сільських районів знають не з чуток.

При такому стані справ нашим законодавством сьогодні не передбачені критерії узгодження з обласними радами надання надр у користування. 16 грудня 2015 року Кабмін своєю Постановою №1173 узаконив порядок, коли видача дозволу на користування надрами здійснюється Держгеологією без наявності узгоджувального документа облради. А районні та сільські ради фактично позбавлені реальних повноважень в частині ініціювання позбавлення видобувних підприємств права користування надрами за збиток, нанесений економіці та екології.

З огляду на всі ці обставини, а також численні звернення жителів і керівників області та районів, народний депутат України Андрій Деркач на цьому тижні направив відповідні депутатські запити Уряду.

У документах підкреслено, що такий стан справ прямо суперечить Конституції і законам України. Адже згідно зі ст.13 Основного закону і ст.4 «Кодексу України про надра», надра є виключно власністю українського народу, який здійснює право власності через Верховну Раду України і місцеві ради.

Особливу увагу в запитах приділено аналізу ще одного важливого аспекту надрокористування.

Статтею 29 Бюджетного кодексу України передбачено, що рентна плата за користування надрами для видобування нафти, природного газу і газового конденсату в повному обсязі зараховується до доходів держбюджету. Відрахування до державного бюджету зазначеної ренти по Сумській області в 2014 році склали більше, ніж 3,55 млрд. грн., а в 2015 році раптом скоротилися більш, ніж на половину – до 1 77 млрд.грн. Виникає слушне запитання: чому зникли такі значні бюджетні надходження?

З іншого боку, згідно з положеннями ст.140 Конституції України саме органи місцевого самоврядування представляють реальні інтереси громад, і саме вони, в першу чергу, повинні отримувати фінансову підтримку від користування природними багатствами територій.

На практиці ж Сумщина, з року в рік нарощує видобуток природних багатств і при цьому втрачає значний фінансовий ресурс, а місцеві ради залишаються наодинці з екологічними та інфраструктурними проблемами, які виникають при користуванні надрами.

Тому в депутатських запитах пропонується включити в доходи обласного бюджету 25% рентної плати за користування надрами для збільшення в нього надходжень для усунення негативних наслідків видобувних робіт. Такий механізм, на переконання Андрія Деркача, може і повинен стати одним з основних джерел наповнення дорожнього фонду Сумщини і дозволить здійснювати ремонт інших об’єктів інфраструктури в регіоні.

Грунтуючись на правовому і економічному аналізі проблеми, депутат наполягає і на інших практичних діях Уряду щодо її вирішення. Зокрема, пропонує визначити правовий механізм прийняття облрадами рішення про відмову в наданні погоджень на користування надрами та встановити обов’язковість укладення надрокористувачами соціальних угод з місцевими радами, на території яких здійснюється відповідна діяльність.

Місцевим радам, в свою чергу, необхідно надати повноваження щодо участі в процедурі позбавлення госпсуб’єктів права на користування надрами, коли мають місце забруднення навколишнього середовища, виснаження природних ресурсів і порушення умов соціальних угод.

Крім того, Андрій Деркач вимагає від Прем’єра дати розпорядження уповноваженим особам провести ретельне розслідування причин падіння на 50% відрахувань до держбюджету рентної плати за користування надрами в Сумській області.

«Не дивлячись на гучний піар керівництва держави навколо курсу на «децентралізацію повноважень і посилення відповідальності місцевих громад», останні рішення антинародних зборів «інтуристів», в які перетворився уряд, відкрито зневажають конституційні принципи.

Потворний гібрид крадіжки «по-старому» і грабежу «по-новому» під привабливими гаслами євроінтеграції знищують країну, знищують область. І сьогоднішній порядок надрокористування – краще тому підтвердження. Такий порядок абсолютно неприйнятний і вимагає конкретних рішучих дій.

Змусити користувачів надрами нести соціальні зобов’язання, а місцеві бюджети забезпечити живими грошима на будівництво доріг та інші інфраструктурні проекти – сьогодні невідкладне завдання» – прокоментував депутатські запити Андрій Деркач.