Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

Картина маслом «Не чекали»

  • 02.11.2016
  • газета "Неделя"
2016

У Глухові спільними зусиллями намагаються допомогти облаштуватися військовим, які готуються зимувати в наметах.

СВІТЛО, ВОДА, ДРОВА

Минулого понеділка в Глухів на місце постійної дислокації прибули військові з зони АТО. Соромно, але місто прогриміло на всю країну в негативному плані, адже розгорівся скандал з неналежним розміщенням військовослужбовців 16-го батальйону 58 мотопіхотної бригади ЗСУ.

Ну як, неналежним… Це слово з розряду бюрократичної лексики не відображує всієї суті, але дає чітко зрозуміти: щось пішло не так. Причому в такій мірі, що підрозділ, виведений на відпочинок з одного з найгарячіших ділянок фронту – Авдіївської промзони, не помітив різниці в плані побуту. Замість теплих казарм з усіма зручностями піхоту чекали намети. І це під зиму! Сюжети про це вийшли на багатьох центральних телеканалах, в соцмережах з’явилися гнівні обурення громадян і волонтерів.

Вже в середу з ініціативи народного депутата Андрія Деркача було організовано нараду за участю тимчасово виконуючого обов’язки голови Сумської ОДА Олександра Марченка, заступника голови Сумської ОДА Івана Боршоша і заступника голови обласної ради Анатолія Річкаля. У залі засідань Глухівської райдержадміністрації зібралися перші особи міста і району, керівники різних підприємств і організацій.

– У вас не повинно виникнути почуття, що ви опинилися один на один зі своїми проблемами. Зрозуміло, що у вас є керівництво, яке ви не хочете підставити, тому особливо не скаржитеся ні на що. Але у вас є і особовий склад, і саме про людей ми зобов’язані подумати перш за все, – звернувся до командира батальйону нардеп.

За словами комбата підполковника Олега Громадського, їм потрібна допомога в проведенні освітлення, щоб організувати охорону майна і озброєння, за всіма правилами підключити сигналізацію і датчики. Потрібна вода. Потрібні вогнегасники. У 19 наметах треба зробити дерев’яні настили, тому що зараз ліжка стоять на траві. І треба ремонтувати техніку.

А що ж місцева влада? Як повідомив заступник міського голови Олександр Вискуб, до них ще тиждень тому звернулися військові з проханням допомогти зробити дерев’яні туалети до приїзду основного складу. Також вони зустріли частину на вокзалі, організували чай-каву, допомогли краном в вивантаженні. Питання з підведенням води вже вирішується водоканалом, деякі військовослужбовці поселені в гуртожитки, знайшли старі меблі для штабу.

Спільними зусиллями намітили шляхи вирішення і більш значущих питань, які треба вирішувати, наприклад, через керівництво обленерго, лісгоспу і облагролісу.

ТЕРМІНИ І ТИСНУТЬ, І ЗАГРОЖУЮТЬ

А ось головне питання – казарма – став предметом депутатського запиту і Президенту України, і Генеральному прокурору, і СБУ. Оглянувши приміщення, що будується, перша черга якого повинна бути здана в експлуатацію до кінця року, А. Деркач заявив, що він вже ініціював перевірку використання бюджетних коштів, причому робить це не вперше за цей рік.

Нагадаємо, в листопаді 2015 року Північне територіальне квартирно-експлуатаційне управління МОУ за результатами тендеру уклало угоду на будівництво казарми в Глухові з підприємцем Василем Гаврилюком, який зареєстрований в місті Новоград-Волинському Житомирської області. Ціна питання 20,59 млн грн. Вже тоді виникали підозри, що будівельна компанія, яка перебуває за 600 км від Глухова, виграла тендер завдяки сприянню впливових людей в уряді. Як і тривожні передчуття, що головний коник переможця у вигляді прискорених термінів будівництва може не витримати таких темпів.

Безумовно, сьогодні, в перших числах листопада, зарано пред’являти остаточні претензії будівельникам, у яких в запасі є як мінімум півтора місяця і вся новорічна ніч. Дах, вікна, внутрішня обробка можуть з’явитися швидко-швидко під дзвін келихів. Підведуть тепло, воду і електрику до навіппобудованої казарми (адже здача другої черги намічено за документами тільки на літо 2017 року) – невідомо. А ось сам підприємець В. Гаврилюк каже про те, що Міністерство оборони не в повному обсязі виділяє гроші.

Але, крім нових ще не збудованих казарм, на території є будівля колишнього штабу, яка два роки ремонтувалася і зараз навіть опалюється. Але ремонт там зроблений так похабно, що стоїть питання термінового виправлення недоробок.

Що стосується їдальні, то вона в процесі. З красивого там поки тільки яскраво-синій дах. До розуму харчоблок доведуть не раніше, ніж через рік.

ЗА ПАРКАНОМ ЧАСТИНИ

Минулого тижня ми були на території військової частини кілька разів. Бачили, як перші три дні, поки були проблеми з водою і електрикою, волонтери привозили гарячий чай і каву. Як прибували дрова. Як з Сум після настійних прохань депутата приїхав цілий банний пересувний комплекс, зроблений умільцями у виправній колонії. Весь цей час солдати щось копали, носили, різали, встановлювали. Ми намагалися їх вивести на відверту розмову про побутові труднощі, але у відповідь отримували жарти. Багато говорили, що, мовляв, їм не звикати до польових умов.

Але в голові з розрізнених пазлів якось не складалося картина затишного відпочинку бойового підрозділу, який вивели на мирну територію для перепочинку. Заслужили вони хоча б зняти берци? А лягти в чисту постіль, а не закутатися в спальник? А поїсти з нормальною посуду за столом?

Здебільшого військові говорили про Авдіївську промзону, про бойову задачу. Багато хто не приховував, що бачить себе знову там. Так, вони не в захваті від умов в Глухові, але поки готові терпіти труднощі. Так, шукають квартири та багато хто хоче, щоб до них приїхали дружини.

Кажуть, що не хотіли до себе підвищеної уваги, але їм приємно, що там, за парканом частини, люди обурюються таким станом справ. Адже хтось прийняв рішення про їх місце постійної дислокації, знаючи напевно, що тут повна розруха.

Ми запитали у заступника голови Сумської ОДА Івана Боршоша, наскільки унікальна ситуація в Глухові, адже одночасно військові заселилися в Конотопі, Шостці, під Сумами. Невже там все гладко? На його думку, в Глухові дійсно найсерйозніші проблеми.

– Це зона відповідальності Міністерства оборони, місцева влада не має впливу ні на розподіл грошей, ні на прискорення термінів здачі об’єктів. Але це не означає, що громадськість і влада не може звертатися з претензіями та скаргами, з вимогами провести перевірки, саме так в Сумах влітку привернули увагу до полігону в Стецьківці, – зазначив він.

 

Автор: Оксана Коваленко