Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

«Мама, кидай корів і йди до лікаря!»

  • 07.03.2017
  • газета "Неделя"
2017

Тільки один день: мешканок Шалигинської громади оглянув відомий в Україні мамолог-онколог Олег Козак.

У селищі Шалигине ажіотаж: можна безкоштовно отримати консультацію відомого в Україні маммолога-онколога. Понад п’ятдесят жінок записалися на прийом, тому доктор працював з ранку до пізнього вечора. У центрі первинної медико-санітарної допомоги навіть утворилася черга, проте жінки – мешканки сіл усієї Шалигинської громади, що нещодавно об’єдналася – не жаліються.

– У мене вже багато років мастопатія, потрібно постійно спостерігатися у спеціаліста. Але щоб потрапити до такого лікаря на прийом в Києві, потрібно витратити чимало грошей і часу. Я сьогодні приїхала сюди і отримала дуже важливі поради, – ділиться з нами Тетяна Петрівна.

– Дзвонила дочка з Києва, каже, мама, кидай своїх корів і йди! До вас направили хорошого доктора. Згадай, коли таке було в останній раз? А коли ти взагалі у лікаря була? – На кшталт жартома, але в той же час дуже серйозно каже Надія Іванівна.

Дійсно, лікар-мамолог, онколог Олег Козак більше 20 років присвятив діагностиці та лікуванню захворювань молочних залоз у жінок. Він знає все про мастодинії, мастопатії, мастит, рак молочної залози та інші хвороби. Потрапити до нього в київську клініку можна тільки за попереднім записом. А в Шалигине він приїхав в рамках програми «Здоров’я жителів Сумщини», яку ініціював народний депутат України Андрій Деркач. Як повідомили в приймальні депутата, ні копійки державних коштів на подібні консультації не витрачається, всі організаційні турботи взяв на себе благодійний фонд «Наше майбутнє».

Навіщо потрібні такі огляди?

– За останнє десятиліття рівень захворюваності на рак молочної залози виріс з 52 до 70 випадків на 100 тисяч населення. До 40% онкопатологій вперше виявляються на запущених стадіях, і це величезна проблема. Чим раніше виявляється захворювання, тим більше шансів зберегти здоров’я і життя жінці, – говорить доктор Козак.

На Глухівщині ситуація з раком молочної залози також не радує. За словами хірурга-онколога Миколи Коловоротного, щорічно в місті і районі виявляється 225-230 всіх онкохворих. У 2016 році рак молочної залози діагностовано у 25 жінок. Як зазначає Н.Коловоротний, велика частина випадків припала на вік від 50 до 69 років, але є і набагато молодше. Сьогодні на диспансерному обліку перебуває 119 мешканок Глухова і району, у яких в різні роки виявлені злоякісні новоутворення молочних залоз. У структурі виявлення злоякісних утворень рак молочної залози посідає третє місце після раку легенів і шлунку і складає 11%.

І столичний, і глухівський доктори в один голос стверджують, що пухлини можуть бути виліковні в 9 з 10 випадків, якщо їх виявити на ранній стадії. Саме тому жінки повинні своєчасно проходити медичні огляди, навчитися методам самообстеження.

Інше питання, що далеко не у всіх районних лікарнях є вузькопрофільний лікар-мамолог, про сучасні мамографи можна тільки мріяти, а профогляди проходять одиниці.

– Треба зовсім махнути на себе рукою, щоб не скористатися такою можливістю. Не кожна жінка збереться і поїде просто на планову перевірку, хіба коли сильно припече, – каже Світлана з Шалигине.

До речі, історія однієї пацієнтки свідчить про те, що візит до мамолога-онколога з явною проблемою – далеко не завжди отримання страшного діагнозу. Одна жінка з літа мучилася сильним болем у грудях, вже сама собі встановила онкологію і вирішила, що лікуватися не буде, мовляв, нема чого гроші витрачати. Але все-таки коли в Шалигине приїхав фахівець – пішла до нього. Виявилося, у неї атерома, і хірург прямо в умовах селищної лікарні розкрив її.

Нагадаємо, в кінці минулого року подібні прийоми пройшли в Ямполі, Глухові, Кролевці. Програма триває.