Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

Народний депутат Деркач вимагає провести спеціальне засідання РНБО з питань забезпечення безпеки роботи АЕС

  • 26.04.2016
  • Інтерфакс-Україна
2016

Народний депутат, екс-президент «Енергоатому» Андрій Деркач вимагає від Президента України Петра Порошенка провести спеціальне засідання РНБО на тему: «Стан справ із забезпеченням безпеки атомних енергоблоків і заходів щодо продовження їх ресурсу».

В інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» у вівторок він назвав ситуацію в «Енергоатомі» «критичною». «Практично зірвані всі роботи по продовженню ресурсу та забезпеченню безпеки атомних енергоблоків, ті роботи які проводяться – здійснюються без контролю з боку державної інспекції ядерного регулювання на чолі С.Божко, якого пролобійовано на цю посаду чинним Президентом «Енергоатому» Ю.Недашковським, якого він в свою чергу повинен контролювати», – сказав він.

«У країні, де сталася Чорнобильська катастрофа, з 16 жовтня 2014 року відсутній державний ядерний інспектор, обов’язки якого окремо прописані в законі і припускають персональну відповідальність за поточну безпеку ядерних енергоблоків, а також прийняття рішень на видачу дозволів на пуск енергоблоків після їх ремонту і зупинок , попередній був разом з іншими грамотними фахівцями і Главою ДКЯР звільнений в порядку революційної люстраційної доцільності», – сказав А.Деркач.

За його словами, «до Верховної Ради Кабінетом Міністрів Арсенія Яценюка внесений законопроект, який відверто лобіюється Недашковським і Божко і частиною комерційно зацікавлених депутатів про ліквідацію посади головного ядерного інспектора України». Крім того, зазначає депутат, більше двох років в Мінпаливенерго вперше в історії України немає заступника міністра, відповідального за атомно-промисловий комплекс.

На думку А. Деркача, комплекс ризиків, який сьогодні створений в атомній енергетиці України, є порушенням міжнародних зобов’язань.

До комплексу ризиків для безпечної роботи АЕС, А.Деркач відніс лобіювання та практичне впровадження режиму добового маневрування на енергоблоках АЕС до 31 грудня 2016 року. Таке рішення він назвав особливо небезпечним в умовах експлуатації модифікованого палива.

Також, проблемним є відсутність коштів для вивезення відпрацьованого палива в РФ. За його словами, кошти в тарифі, затвердженому НКРЕ, забезпечені лише на 40%. Проект будівництва власного сховища відпрацьованого ядерного палива з американською компанією Holtec International, який підтримується урядом США і, на думку А. Деркача, є пріоритетним для України, оскільки дозволяє заощадити на вивезенні відпрацьованого ядерного палива, а також мінімізувати ризики несвоєчасного звільнення від відпрацьованого ядерного палива приреакторних басейнів витримки.

«На жаль, протягом 2014-2015 рр. керівництво Мінпаливенерго і «Енергоатому» нічого не зробило для практичної реалізації цього важливого проекту», – сказав він.

Особливо складна ситуація, на думку А. Деркача, пов’язана з бездіяльністю і халатністю керівництва Південно-Української АЕС, яке, за його твердженням, «є некомпетентним і нездатним на практиці не те що організувати роботу по продовженню ресурсу, а й забезпечити поточну безпечну роботу станції». Свідченням тому, зазначив він, є зупинка 23 березня всіх трьох блоків станції на 12 годин і фактично критична ситуація, що має передумови до техногенної аварії. А.Деркач вважає, що ситуацію погіршують і самі складні конструктивні особливості блоків ПУАЕС (несерійні блоки), а також кадрові призначення президента «Енергоатому» Ю.Недашковського.

«Продовжений 18 грудня 2015 року ресурс другого блоку ПУАЕС на практиці призвів до чотирьох його зупинок протягом чотирьох місяців 2016 року, одна з яких була аварійною. І це після того, як блок знаходився в ремонтах протягом року», – вважає депутат.

Крім того, А.Деркач зазначає, що «документи на продовження ресурсу другого блоку ПУАЕС були сфальсифіковані, оскільки важливі для безпеки роботи і заходи були необгрунтовано перенесені на 2018 рік, що вже само по собі є злочином і підпадає під дію Кримінального Кодексу України».

У разі неприйняття рішення про проведення спеціального засідання РНБО з ядерної безпеки, а також комплексної перевірки і стрес-тестів на Південно-Українській АЕС, А. Деркач має намір звернутися до керівників дипломатичних представництв G-7 і МАГАТЕ з закликом допомогти уряду забезпечити на практиці безумовний пріоритет безпеки роботи АЕС, а не «інвестиційної привабливості контролю фінансових потоків і лобіювання процедур банкрутства та списання з допомогою Мін’юсту сумнівних боргів».