Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький розпочав розслідування за заявами народного депутата Андрія Деркача (позафракційний) за фактами надання Національним антикорупційним бюро України (НАБУ) інформації посольству США в Україні.
В оприлюдненому в понеділок на своїй сторінці у Facebook відеоблозі Деркач зазначив, що заступник генпрокурора України Руслана Рябошапки й одночасно голова САП Холодницький побачив склад злочину та розпочав розслідування за фактом його заяви. “Ось документ Рябошапки, а ось – Холодницького. Перший діяв по-швидкому, а другий згідно із законом”, – сказав нардеп.
Він нагадав, що нещодавно Генеральна прокуратура України цю справу закрила.
“Знаєте, що офіційно відповіла Генпрокуратура? Що всі ці факти вже давно детально перевірялися Держбюро розслідувань у рамках кримінального провадження 2952. Якщо перевести на людську мову, то в цьому офіційному листі Генпрокуратура підтвердила достовірність оприлюдненої мною 9 жовтня інформації. “Так!, – каже, Рябошапка, – злив НАБУ був”. “Так!, – каже він, – факти про “Бурісму”, Байденів, міжнародну корупцію та інші факти, з якими Деркач вийшов на прес-конференцію, а потім про це написав увесь світ, вже розслідувалися”, – сказав Деркач.
За словами нардепа, Генпрокуратура не побачила в наданих ним документах підстав для повторного розслідування.
“Цитую: “За результатами досудового розслідування 2 вересня 2019 року слідчий прийняв рішення про закриття зазначеного кримінального провадження в зв’язку з відсутністю складу злочину. Отже, підстави для повторного внесення відомостей за викладеними у вашому зверненні фактами до Єдиного реєстру досудових розслідувань відсутні”. І підпис: “Рябошапка”, – сказав Деркач.
Він зазначив, що Генпрокуратура не знайшла складу злочину, тому що закрила кримінальне провадження в перший же день роботи нового генпрокурора.
“30 серпня, у п’ятницю, президент (України Володимир – ІФ) Зеленський підписує указ про призначення Руслана Рябошапки на посаду генпрокурора. У суботу та неділю Рябошапка святкує. А 2 вересня, в понеділок, у свій перший робочий день він виходить і насамперед закриває скандальне провадження”, – заявив Деркач.
Як повідомлялося, 9 жовтня народний депутат Андрій Деркач оприлюднив службове листування НАБУ і посольства США, згідно з яким перший заступник НАБУ Гізо Углава через свою помічницю Поліну Чиж тривалий час надавав посольству США інформацію, яка негативно вплинула на перебіг подій в Україні та США.
Згідно з його даними, працівниця НАБУ Поліна Чиж отримала вказівку від працівниці посольства США Ганни Ємельянової надати інформацію у справі екс-міністра екології та власника Burisma Group Миколи Злочевського.
Народний депутат також оприлюднив суми грошей, які було перераховано представникам Burisma Group, зокрема і Гантеру Байдену. Згідно з документами, загалом на користь Гантера Байдена, Александра Квасневського, Алана Аптера та Девона Арчера Burisma виплатила щонайменше $16,5 млн.
За словами Деркача, Шокін неодноразово звертався до директора НАБУ Ситника у рамках кримінального провадження щодо Burisma, але постійно отримував формальні відписки. Діяльність Шокіна, на думку нардепа, викликала неприкрите роздратування Джо Байдена і його п’ятий за два роки візит до Києва, 7-8 грудня 2015 року, був присвячений вирішенню питання відставки Віктора Шокіна через справи Злочевського та Burisma.
Як повідомив Деркач, “предметом тиску став $1 млрд кредитної гарантії, який США мали надати Україні: “Факт тиску визнав сам Байден у своєму виступі в раді міжнародних відносин США в січні 2018 року”.