Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

«Сільські діти менше мають плоскостопості, бо ходять босоніж по травичці, по піску»

  • 21.12.2016
  • газета "Неделя"
2016

Перші результати огляду школярів ортопедами показали, що 5 відсотків дітей потребують негайного лікування

Ще до оголошення карантину через епідемію грипу та новорічних канікул ортопеди встигли оглянути школярів Путивльського, Глухівського, Середино-Будського районів та почали прийоми у глухівських школах.

Журналісти поспілкувались з фахівцями під час їх візиту до ЗОШ №2. Приймали завідувач ортопедичного відділення Сумської обласної дитячої клінічної лікарні Олена Костюкова та лікар-ортопед Київської міської дитячої лікарні №2 Олександр Ларін.

І одразу перший шок як для мами школярки: здорових дітей виявилося дуже мало, буквально по 3-5 чоловік із класу!

– Найчастіше маємо справу з деформа­цією стоп та сколіотичною поставою, – розповідає ортопед Олександр Ларін. – До речі, плоскостопість у учнів з сільської місцевості виявляємо значно рідше. У селі діти працюють по господарству, частіше бігають босоніж по травичці, по піску, тобто по нерівній поверхні. Це стимулює рецептори на підошві. Містяни зазвичай ходять по рівній поверхні, по підлозі босоніж, що категорично недопустимо для розвитку стопи. Якщо ми вчасно виявляємо проблеми, починаємо рано їх лікувати, то маємо гарний результат. Є комплекс вправ, купуються індивідуальні ортопедичні устілки та взуття. Якщо все це виконувати, то деформація прекрасно корегується до 10-12 років. Зараз ми за потреби роздавали учням спеціальні масажери. Але є і такі випадки, у яких без хірургів не обійтися.

За словами лікаря, до 5 % учнів, яких вони обстежили, потребують невідкладного серйозного лікування. А в багатьох випадках батьки навіть не підозрювали, що їхня дитина у зоні ризику!

Учні заходять у медичний кабінет групками, їх просять нахилитись, присісти, витягти руки, обстежують хребет. Лікар говорить, що порушення постави виникає при неправильному сидінні, незручних меблях. Найкраща профілактика у цьому випадку – це плавання, воно укріплює усі потрібні м’язи. Якщо такої можливості немає, то потрібно формувати м’язовий корсет, виконуючи вправи для пресу, підтягуватися на турнику.

– Сколіози ми виявляємо частіше у молодшої ланки, тоді як сколіотичну поставу – у старших класах. У багатьох маємо справу з дисплазією сполучних тканин. Це зміни у зв’язках, кістках, м’язах, що роблять тканини неповноцінними. Також схильність до деформацій хребта, які прогресують швидше, ніж в інших. На це ми теж звертаємо увагу батьків у письмових рекомендаціях. Якщо зараз занедбати, наприклад, сколіоз, це призведе до важкої інвалідності.

Проходити огляди в ортопедів обов’язково, коли дитині виповнюється один, три та шість місяців, три та шість років. Раніше школярів регулярно обстежували класами, виявляючи патології. На жаль, зараз такі медогляди з різних причин «не в моді». В основному тому, що самих дитячих ортопедів у районах просто нема. А везти дитину в обласний центр і незручно, і дорого.

Зараз такі масштабні «поголовні» огляди проводяться за ініціативи народного депутата Андрія Деркача. Це недержавна програма, тобто фінансування з бюджету не передбачене, всі організаційні питання взяв на себе фонд «Наше майбутнє».

Як повідомила координатор проекту «Здорова дитина» Дана Навроцька, виїзди продовжаться вже після канікул. Лікарями будуть оглянуті учні кожної школи округу.