Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

Український депутат вирішив розслідувати зв’язки між українською владою і Клінтон

  • 16.08.2017
  • Politico
2017

Член парламенту намагається дізнатися, чи втручався уряд його країни в кампанію Трампа 2016 року.

КИЇВ. Член українського парламенту ініціював відкриття кримінального розслідування можливого втручання уряду своєї країни в торішні президентські вибори в США, заявивши, що втручання «серйозно пошкодило українсько-американським відносинам».

У листі від 24 липня до Генерального прокурора України, позафракційний депутат Андрій Деркач подав запит про початок досудового розслідування «незаконного втручання злочинної організації у вибори Президента Сполучених Штатів». За словами парламентарія, ця організація складається з високопоставлених членів українського Національного антикорупційного бюро, державних чиновників та інших публічних особистостей.

Звинувачення Деркача зосереджені навколо повідомлень, вперше опублікованих в POLITICO в січні, про те, що українські політики і дипломати, можливо, співпрацювали з людьми, пов’язаними з Національним комітетом Демократичної партії, щоб перешкоджати кандидатурі Дональда Трампа і зміцнити позиції Гілларі Клінтон на президентську посаду. Наведена ключова фігура заперечувала будь-яку координацію з НКДП.

Інтерес до цих претензій отримав нове життя після твіту президента Трампа 25 липня, в якому він закликав Генерального прокурора США розслідувати «українські спроби саботувати кампанію Трампа».

Крім цього Деркач заявив, що кампанія проти кандидата Трампа включала заяву офіційних осіб України в минулому році про виплату понад 12 мільйонів доларів попереднім лідером України Віктором Януковичем Полу Манафорту, який був одним з керівників штабу Трампа під час виборів.

Манафорт раніше працював на Партію регіонів Януковича, поки український лідер не був насильно повалений під час революції в 2014 році. Після того, як Янукович покинув країну, чиновники виявили довгі списки передбачуваних незаконних платежів, так звану «чорну бухгалтерію», здійснену членами партії Януковича ряду політичних діячів України.

Наступні документи, оприлюднені українським законодавцем Сергієм Лещенком, припустили, що Манафорт приховав частину грошей, які він отримав через офшорні рахунки.

Фактичний підпис Манафорта не фігурує ні в яких рахунках, і він заперечує отримання будь-яких незаконних виплат. Жоден з розкритих документів не був перевірений на предмет їх дійсності.

В його запиті до Генерального прокурора, в наданих копіях POLITICO мовою оригіналу – українською та в перекладі на англійську, Деркач стверджує, що передбачуване втручання українських чиновників створило враження, що Київ є «ненадійним і шкідливим партнером» Вашингтона. А це призвело до тимчасового заморожування контактів між двома країнами і до скорочення американської фінансової допомоги Україні.

«Тільки прозоре і ретельне розслідування фактів незаконного втручання українських посадових осіб у виборчу кампанію США може відновити довіру стратегічного партнера до України», – заявив народний депутат Андрій Деркач.

Відносини між Сполученими Штатами і Україною значно погіршилися незабаром після інавгурації президента Трампа, але з часом частково покращилися.

У червні Трамп зустрівся з президентом України Петром Порошенко в Овальному кабінеті, і високопоставлені чиновники висловили сильну підтримку Києву в його війні проти підтримуваних Москвою повстанців на сході України.

Курт Волкер, спеціальний посланник Вашингтона по мирним переговорам в конфлікті з Росією, спростував можливість того, що Вашингтон може скасувати заборону, введену з початку конфлікту з Росією три роки тому, з надання Україні летальної зброї.

Українські чиновники підтвердили, що 1 серпня було порушено кримінальну справу. Однак, в середу на сторінці Генерального прокурора в Facebook влада заявила, що вона вивчає можливу «публікацію інформації з досудового слідства», а не втручання в США.

У реєстрі кримінальних справ, які Деркач розмістив на своїй сторінці в Facebook, офіційні особи заявили, що розслідування буде залежати від того, чи звинувачує українська влада Манафорта, публікуючи його можливий зв’язок з чорною бухгалтерією, «створюючи враження про [незаконному втручанні України] в вибори в США”.

Чиновники Національного антикорупційного бюро заявили, що сам Манафорт не перебуває під слідством.

Дії України в ході кампанії в 2016 році стали центром уваги для республіканських лідерів і експертів, оскільки існує тиск на президента Трампа за нібито тісні зв’язки з Росією.

Голова юридичного комітету Сенату Чак Грасслі (R-IA) попросив заступника генерального прокурора Рода Розенштейна в листі минулого місяця розглянути питання про те, чи порушила Олександра Чалупа, колишній консультант НКДП, закони, що регулюють роботу з іноземними урядами, що не зареєструвавши можливу співпрацю з посольством України у Вашингтоні, округ Колумбія.

Консервативна група спостерігачів «Фонд підзвітності та громадянської довіри» (FACT), також подала скаргу до Федеральної виборчої комісії, заявивши, що Чалупа «свідомо шукала» компромат на Манафорта від українських чиновників.

Чалупа, зі свого боку, заявила CNN, що «я не була дослідником опозиції для НКДП, і НКДП ніколи не просив мене їхати в посольство України для збору інформації».

За законодавством України, депутати парламенту можуть в односторонньому порядку порушувати кримінальні справи. Однак, Деркач відмовився від прохання висловитися з приводу своїх звинувачень під запис і надав відкриту інформацію як доказ.

Він сам є успішним бізнесменом і власником місцевої телерадіокомпанії. Він був депутатом в Партії регіонів Януковича, і в якийсь момент очолював парламентську групу, яка закликає до тісніших відносин з Росією. Батько Деркача, Леонід, також є відомим урядовим діячем, і на початку 2000-х років очолював Службу безпеки України.

Посадові особи Ради по боротьбі з корупцією відмовилися коментувати заяви Деркача про них, заявивши, що вони не можуть коментувати відкрите розслідування, особливо, що проводиться іншим державним органом. Однак, також додали, що були сильно здивовані звинуваченнями.

«Специфіка українського процесуального законодавства дозволяє реєструвати [кримінальні] справи на основі будь-якої інформації, навіть публікацій в так званій «жовтій пресі», – йдеться в заяві посадових осіб НАБУ у відповідь на питання від POLITICO.

«Часто вони [звинувачення], які лежали в основі справи, потім зникають, але самі розслідування тривають», – додали вони.