Меню
Андрій Деркач
Народний депутат
України
Назад до переліку публікацій

Зупинити банкрутство сільськогосподарських підприємств, припинити знищення аграріїв

  • 18.03.2016
  • газета "Неделя"
2016

Народний депутат України Андрій Деркач направив депутатський запит Прем’єр-міністру України, в якому пропонує Уряду негайно внести зміни до чинного законодавства щодо повернення спеціального режиму оподаткування для аграріїв.

4 грудня 2015 року Верховна Рада за поданням Кабміну прийняла зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування сільськогосподарських підприємств. Законодавчі новації, на думку більшості експертів аграрного ринку, створили передумови для знищення аграрної галузі в країні і є згубними з точки зору забезпечення продовольчої безпеки України.

Андрій Деркач переконаний, що модель спеціального режиму оподаткування сільгоспвиробників, яка працювала до 1 січня цього року, була єдиним механізмом державної підтримки села, який працював без «ручного» втручання і значно виключав корупційну складову. Про це свідчать такі цифри.

У минулому році по Сумській області обсяг ПДВ залишився в розпорядженні суб’єктів господарювання і склав 2 288,98 млн. грн. (в 2014 році – 622,1 млн. грн). При цьому саме завдяки сільгоспвиробникам було досягнуто значного зростання надходжень до бюджетів усіх рівнів області. У 2015 році нашими аграріями було сплачено 521, 9 млн. грн., що на 226, 1 млн. грн (або на 76,4%) більше, ніж за відповідний період 2014 року. З цих сум 418 млн. грн. надійшли до місцевих бюджетів.

З 1 січня 2016 року для сільгосппідприємств, які працювали на спеціальному режимі, почали діяти нові правила: частину ПДВ доводиться платити в державну казну і лише незначний відсоток податку перераховується на спецрахунок підприємства (наприклад, по зерновим і технічних культурах – 85% ПДВ перераховується до держбюджету, а 15% ПДВ залишається в розпорядженні агропідприємства).

При цьому значно зросло фіскальне навантаження на сільгоспвиробників: величина єдиного податку, що сплачується сільськогосподарськими підприємствами у 2016 році, збільшена в порівнянні з минулим роком, в 2,2 рази. А коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільгоспугідь встановлений в розмірі 1,2.

При реєстрації податкової накладної сільгоспвиробнику тепер доводиться перераховувати на відповідний додатковий рахунок всю суму ПДВ, нараховану за операціями з вказаних видів сільськогосподарської продукції (зерно, молоко, м’ясо). За рахунок цього вилучаються оборотні кошти підприємства, незважаючи на те, що заборгованість переробників продукції перед сільгоспвиробниками і так зростає в геометричній прогресії.

Скасування спецрежиму ПДВ знижує на 20% рентабельність експортних культур. Якщо додати до цього збільшення відсотків по кредиту для аграріїв, то виробництво вищезазначених культур просто стає невигідним.

Всі перераховані вище фактори можуть призвести до того, що найближчим часом значно скоротяться посівні площі основних культур експорту, а підприємства, які не мають виходу на зовнішні ринки, опиняться на межі виживання. Фактично, в країні створені надкомфортно умови для діяльності великих аграрних холдингів і знищення малого і середнього агробізнесу. При цьому в Державному бюджеті України на 2016 рік відсутні будь-які елементи держпідтримки вітчизняного АПК.

Очевидно, що прийняті зміни є неприйнятними для сільгосппідприємств і неминуче призведуть до втрати обігових коштів, зниження конкурентоспроможності аграрного бізнесу і підвищення собівартості сільськогосподарської продукції. Крім того, значно знизяться виплати до бюджетів всіх рівнів, а багато місцевих бюджетів можуть отримати непоправного удару.

«Цей закон призведе до банкрутства багатьох сільськогосподарських підприємств. Аграрна галузь дає роботу мільйонам людей, а експорт сільськогосподарської продукції забезпечує 30% валютних надходжень в країну. Знищення аграріїв означає не тільки втрату робочих місць і експортної виручки, а й призведе до знищення українського села.

Злодійкувата і безвідповідальна «демократична» коаліція провела деіндустріалізацію країни. «Активісти» і «Інтурист» розбили промисловість, знищили тільки в одній Сумській області 20 000 робочих місць.

Сьогодні Кабінет Міністрів, що складається зі ставлеників «інтуристів», знищує село і аграріїв з метою викупу землі задешево, про що пише в своїй програмі.

Хочу нагадати нашим «євроінтеграторам», що збереження спецрежиму ПДВ для сільгоспвиробників до 1 січня 2018 року передбачено коаліційною угодою і Планом заходів щодо виконання Програми діяльності Уряду. Пільги для агропромислової галузі прописані в Угоді про асоціацію України з ЄС, відповідно до норм СОТ», – підкреслив у своєму коментарі Андрій Деркач.

 

Депутатський запит був оголошений на засіданні ВР у п’ятницю, 18 лютого цього року.