Меню
Андрей Деркач
Народный депутат
Украины
Назад к списку публикаций

У Глухові могли закритися інститут СНАУ і педколедж ГНПУ

  • 15.12.2014
  • НЕДЕЛЯ
2014

Тисячі викладачів та студентів навчальних закладів 1-2 рівнів акредитації могли опинитись на вулиці

1-300x204Вісім годин роботи, більше 200-т правок до Бюджетного кодексу та гостра боротьба за «соціалку» – парламентський комітет з питань бюджету у ніч на неділю вносив остаточні правки до головного фінансового документу країни. Найбільш дискусійними – уже традиційно – виявилися питання медицини, освіти та фінансових повноважень уряду.
На «пороховій бочці» через рішення урядовців могли опинитися 320 вищих навчальних заклади 1-2 рівнів акредитації, фінансування яких міністри та коаліція вирішили перекинути із центрального – на плечі місцевих бюджетів. Тільки де б тамтешні скарбниці взяли 2 мільярди гривень – не подумали. Уже в січні 2015 року тисячі студентів та сотні викладачів могли опинитися на вулиці. Саме це питання і стало одним з наріжних дискусійних каменів у профільному комітеті. Мінфін вперто стояв на своєму: питання переходу – проблема лише юридична, гроші якось знайдуться.
Член бюджетного комітету Андрій Деркач – народний депутат від нашого виборчого округ, один із керівників групи «Воля народу» – не просто активно відстоював фінансування коледжів і ліцеїв. Він до останнього боровся за те, щоб дати можливість 16-17 річним хлопцям і дівчатам отримати освіту.
Звертаючись до міністра освіти депутат, зокрема, запитав, чи була спрогнозована міністерством кількість студентів, які постраждають від пропонованих реформ, які будуть вимушені залишити навчання через те, що у місцевих бюджетах просто нема грошей на них? Відповіді не було.
Більшість бюджетного комітету переконана: знайти гроші не просто, але треба. Позаяк у випадку переведення коледжів 1-2 рівнів акредитації на місцеве фінансування, ті – просто зникнуть. 240 з них є структурними підрозділами вишів 3-4 рівнів акредитації, вони не мають окремого юридичного статусу, а відтак – і механізмів для фінансування з місцевих бюджетів. Наприклад, як Глухівський агротехнічний інститут Сумського НАУ. За словами директора цього навчального закладу, для 1,5 тисячі студентів це була б катастрофа. У Глухові навчаються діти здебільшого із сільської місцевості, із сусідніх райцентрів, тож для них це рішення означало б просто кінець освіті.
Після двох годин палких суперечок депутати все ж погодилися до 2017 року не змінювати схему фінансування навчальних закладів 1-2 рівнів акредитації, а наступні два роки – дати їм час на переліцензування. Вдалося бюджетному комітету залишити у центральному бюджеті і фінансування двох ліцеїв-інтернатів з посиленою військовою підготовкою – у Харкові та Сумах, які мають унікальний статус та вчать дітей з усієї України, в тому числі і з зони АТО.
— Це були дуже важкі рішення, але нам вдалось буквально через неможливе залишити у спокої ці навчальні заклади, – сказав А.Деркач

НЕДЕЛЯ